Atrakcje

Polanica Zdrój to miasto uzdrowiskowo- wczasowe położone w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry. Łagodny klimat podgórski oraz obfite źródła wód mineralnych sprzyjają tu leczeniu schorzeń kardiologicznych i układu pokarmowego. Zabudowa Polanicy jest typowa dla uzdrowisk i kurortów z przełomu XIX i XX wieku, z niewielkim nasyceniem obiektów zabytkowych. Zaś główny węzeł szlaków turystycznych znajduje się przy ulicy Zdrojowej. Ulubionym terenem spacerowym turystów w Polanicy jest Park Zdrojowy, w którym okazałe skupiska rododendronów, przechodzą ku zachodowi w Park Leśny i dalej w lasy Gór Stołowych na stokach Piekielnej Góry. Polanica słynie również z Oddziału Chirurgii Plastycznej Specjalistycznego Centrum Medycznego. Centralne położenie uzdrowiska Polanica Zdrój sprawia, że jest to idealny punkt noclegowy i wypadowy wielu wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych. Przydatne informacje turystyczne na temat całej Kotliny Kłodzkiej można znaleźć na stronie naszego partnera serwisu noclegowego Meteor. Niewielka odległość do granicy pozwala również na poznanie licznych atrakcji turystycznych Czech.

Atrakcje okolic:

Park Narodowy Gór Stołowych – podziwiać tu można wspaniałe „skalne miasto” na Szczelińcu Wielkim, labirynt Błędnych Skał i szumiące wodospady.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – to jedyny w Polsce zabytkowy młyn papierniczy. W muzeum mamy okazje zobaczyć pokazową produkcję papieru czerpanego przy użyciu zrekonstruowanych urządzeń i narzędzi, a także samodzielnie wytworzyć papier.

Kaplica Czaszek w Czermnej – ściany i sklepienie kaplicy wyłożono szczątkami ludzkimi. Znajduje się tutaj prawie 3 tysiące ludzkich czaszek i kości, a dalsze 21 tysięcy jest w krypcie pod kaplicą. W kaplicy można znaleźć szczątki ofiar epidemii dwóch Wojen Śląskich i Wojny Siedmioletniej jak również szczątki wojsk najemnych: Mongołów, Tatarów i Skandynawów.

Skansen Pstrążna – bardzo malowniczo położona wieś, gdzie wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Prezentowane są w nim obiekty ludowej kultury, budynki mieszkalne, dzwonnica, zajazd, kuźnia wraz z wyposażeniem w sprzęty i narzędzia. Na najwyższym miejscu zbocza stoi zrekonstruowany wiatrak. Stąd roztaczają się piękne widoki na Śnieżkę i Karkonosze.

Huta Szkła Artystycznego „Barbara” – zwiedzający mogą przyjrzeć się tu tradycyjnemu procesowi produkcji przedmiotów ze szkła. Przy hucie znajduje się sklep firmowy, gdzie można zakupić gotowe wyroby.

Międzygórze – to niezwykle urokliwe miejsce w którym, znajduje się Ogród Bajek- malownicza kraina stworzona w początkach XX wieku przez Izydora Kriestan, który z kamieni, szyszek, konarów i kory drzew wykonał miniaturki postaci bajek, domów, zamków a całość obsadził ozdobnymi krzewami i kwiatami. Na drodze do baśniowej krainy znajduje się rezerwat Wodospadu Wilczki, który jest jednym z najpiękniejszych wodospadów w Sudetach.

Wambierzyce – zwane „Dolnośląską Jerozolimą”. Wspaniała barokowa bazylika będąca celem pielgrzymek ludzi z całego świata. Ogromna atrakcją są ruchome szopki zawierające łącznie 800 figurek ludzi i zwierząt.

Jaskinia Niedźwiedzia – znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.). Do dnia dzisiejszego znane jest blisko 3000 m korytarzy i komór na trzech poziomach. Jaskinia jest zatem największa w Sudetach a zarazem najdłuższa w Polsce poza Tatrami. Niezwykle bogata i barwna szata naciekowa sprawia, że uznawana jest za najpiękniejszą w kraju.

Czarna Góra – Jest ośrodkiem narciarskim położonym na wysokości ok. 1205 m n.p.m. Dla narciarzy przygotowano 4 kilometry sztucznie naśnieżanych tras zjazdowych oraz specjalną trasę narciarstwa biegowego.

Zieleniec – Jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej położonym na wysokości 950 m n.p.m. Pokrywa śnieżna utrzymuje się stosunkowo długo ( często do połowy kwietnia). Oferuje najdłuższe trasy zjazdowe oraz 30 wyciągów narciarskich.

Twierdza Kłodzka – unikalny zabytek architektury militarnej, jest największym obiektem fortyfikacyjnym na Dolnym Śląsku. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę.

Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku – Jest to najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Całość udostępnionej do zwiedzania trasy jest oświetlona, w kilku odgałęzieniach przygotowane są ekspozycje o charakterze historycznym, związane z życiem miasta.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku – trasa turystyczna kopalni prowadzi przez dwie sztolnie. Największą atrakcją jest jedyny w Polsce podziemny wodospad. Istnieje również możliwość przepłynięcia pontonem zalanych części sztolni lub interaktywnego zwiedzania kopalni łączącego się z poszukiwaniem skarbów.

Napisz do nas