Okolica

Polanica Zdrój to miasto uzdrowiskowo- wczasowe położone w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry. Łagodny klimat podgórski oraz obfite źródła wód mineralnych sprzyjają tu leczeniu schorzeń kardiologicznych i układu pokarmowego. Zabudowa Polanicy jest typowa dla uzdrowisk i kurortów z przełomu XIX i XX wieku, z niewielkim nasyceniem obiektów zabytkowych. Zaś główny węzeł szlaków turystycznych znajduje się przy ulicy Zdrojowej. Ulubionym terenem spacerowym turystów w Polanicy jest Park Zdrojowy, w którym okazałe skupiska rododendronów, przechodzą ku zachodowi w Park Leśny i dalej w lasy Gór Stołowych na stokach Piekielnej Góry. Polanica słynie również z Oddziału Chirurgii Plastycznej Specjalistycznego Centrum Medycznego. Centralne położenie uzdrowiska Polanica Zdrój sprawia, że jest to idealny punkt noclegowy i wypadowy wielu wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych. Przydatne informacje turystyczne na temat całej Kotliny Kłodzkiej można znaleźć na stronie naszego partnera serwisu noclegowego Meteor. Niewielka odległość do granicy pozwala również na poznanie licznych atrakcji turystycznych Czech.

> (otwiera się na nowej zakładce)”>Więcej aktualnych informacji pod linkiem>>

Letni tor saneczkowy – atrakcyjna rozrywka dla dzieci i dorosłych. Super zabawa na sankach z kołami po stalowej rynnie. Czynna codziennie: 10.00-20.00 (w dni deszczowe nieczynna).

Park Zdrojowy – wpisany do rejestru zabytków, jako dobro kultury. Można w nim podziwiać cyprysik Lawsona – cenione drzewo parkowe, skupiska rododendronów, kwitnących od maja do czerwca. Warto zobaczyć kilka ciekawych obiektów w parku: Dom Zdrojowy „Wielka Pieniawa”, dużą planszę do gry w szachy, Pijalnię Wód, Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej, obelisk Adama Mickiewicza, oraz kolorową fontannę. Wyjątkowo efektownie prezentuje się on nocą oświetlony przez oryginalne lampy.

Fontanna – dużym zainteresowaniem cieszy się położona na głównej ulicy parkowej kolorowa fontanna. Ciepłe wieczory uprzyjemnia kuracjuszom i mieszkańcom Polanicy. Posiada dwa programy: całodobowy i pokazowy. W okresie letnim podświetlana jest 16 kolorowymi reflektorami i tworzy w rytm muzyki wodne figury z tryskających dysz na wysokość 12 m.

W Polanicy rozpoczyna się kilka ciekawych szlaków turystycznych:

  • Polanica Zdrój – Duszniki Zdrój (szlak czerwony) – wytyczony wśród łąk, z przepięknymi krajobrazami prowadzący do Schroniska po Muflonem, skąd rozciąga się piękna panorama na Szczeliniec Wielki i Duszniki Zdrój.
  • Polanica Zdrój – Bystrzyca Kłodzka (szlak żółty) – wycieczka zajmuje od 4-5 godzin, polecana szczególnie tym którzy, pragną poszukać pierwszych oznak wiosny w Sudetach.
  • Polanica Zdrój – Zieleniec (szlak zielony) – maszerując tym szlakiem przejdziemy przez Torfowisko pod Zieleńcem wzbogacony o roślinność torfowiskową i bagienną. Jest to rezerwat przyrody, który obejmuje dwa torfowiska: Topielisko i Czarne Bagno. Cała wycieczka zajmuje około 5 godzin.

Atrakcje okolic:

Park Narodowy Gór Stołowych – podziwiać tu można wspaniałe „skalne miasto” na Szczelińcu Wielkim, labirynt Błędnych Skał i szumiące wodospady.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – to jedyny w Polsce zabytkowy młyn papierniczy. W muzeum mamy okazje zobaczyć pokazową produkcję papieru czerpanego przy użyciu zrekonstruowanych urządzeń i narzędzi, a także samodzielnie wytworzyć papier.

Kaplica Czaszek w Czermnej – ściany i sklepienie kaplicy wyłożono szczątkami ludzkimi. Znajduje się tutaj prawie 3 tysiące ludzkich czaszek i kości, a dalsze 21 tysięcy jest w krypcie pod kaplicą. W kaplicy można znaleźć szczątki ofiar epidemii dwóch Wojen Śląskich i Wojny Siedmioletniej jak również szczątki wojsk najemnych: Mongołów, Tatarów i Skandynawów.

Skansen Pstrążna – bardzo malowniczo położona wieś, gdzie wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Prezentowane są w nim obiekty ludowej kultury, budynki mieszkalne, dzwonnica, zajazd, kuźnia wraz z wyposażeniem w sprzęty i narzędzia. Na najwyższym miejscu zbocza stoi zrekonstruowany wiatrak. Stąd roztaczają się piękne widoki na Śnieżkę i Karkonosze.

Huta Szkła Artystycznego „Barbara” – zwiedzający mogą przyjrzeć się tu tradycyjnemu procesowi produkcji przedmiotów ze szkła. Przy hucie znajduje się sklep firmowy, gdzie można zakupić gotowe wyroby.

Międzygórze – to niezwykle urokliwe miejsce w którym, znajduje się Ogród Bajek- malownicza kraina stworzona w początkach XX wieku przez Izydora Kriestan, który z kamieni, szyszek, konarów i kory drzew wykonał miniaturki postaci bajek, domów, zamków a całość obsadził ozdobnymi krzewami i kwiatami. Na drodze do baśniowej krainy znajduje się rezerwat Wodospadu Wilczki, który jest jednym z najpiękniejszych wodospadów w Sudetach.

Wambierzyce – zwane „Dolnośląską Jerozolimą”. Wspaniała barokowa bazylika będąca celem pielgrzymek ludzi z całego świata. Ogromna atrakcją są ruchome szopki zawierające łącznie 800 figurek ludzi i zwierząt.

Jaskinia Niedźwiedzia – znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.). Do dnia dzisiejszego znane jest blisko 3000 m korytarzy i komór na trzech poziomach. Jaskinia jest zatem największa w Sudetach a zarazem najdłuższa w Polsce poza Tatrami. Niezwykle bogata i barwna szata naciekowa sprawia, że uznawana jest za najpiękniejszą w kraju.

Czarna Góra – Jest ośrodkiem narciarskim położonym na wysokości ok. 1205 m n.p.m. Dla narciarzy przygotowano 4 kilometry sztucznie naśnieżanych tras zjazdowych oraz specjalną trasę narciarstwa biegowego.

Zieleniec – Jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej położonym na wysokości 950 m n.p.m. Pokrywa śnieżna utrzymuje się stosunkowo długo ( często do połowy kwietnia). Oferuje najdłuższe trasy zjazdowe oraz 30 wyciągów narciarskich.

Twierdza Kłodzka – unikalny zabytek architektury militarnej, jest największym obiektem fortyfikacyjnym na Dolnym Śląsku. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę.

Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku – Jest to najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Całość udostępnionej do zwiedzania trasy jest oświetlona, w kilku odgałęzieniach przygotowane są ekspozycje o charakterze historycznym, związane z życiem miasta.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku – trasa turystyczna kopalni prowadzi przez dwie sztolnie. Największą atrakcją jest jedyny w Polsce podziemny wodospad. Istnieje również możliwość przepłynięcia pontonem zalanych części sztolni lub interaktywnego zwiedzania kopalni łączącego się z poszukiwaniem skarbów.

Napisz do nas